Z każdej podróży warto przywieźć pamiątki – zarówno dla siebie, jak i najbliższych. Podpowiadamy, co warto kupić na Kosie, aby podarować im namiastkę słonecznej wyspy.

Co koniecznie kupić na wyspie Kos?

Zwykle chętnie kupujemy rękodzieło oraz produkty kulinarne. Z pewnością z Kosu warto przywieźć grecką oliwę określaną przez mieszkańców jako płynne złoto. Oliwa stanowi ich dumę i wizytówkę – Grecy szczycą się nią i twierdzą, że jest najlepsza na świecie.
Ponadto polecamy rozmaite greckie oliwki w zalewie – aż trudno uwierzyć, że jest ich tyle rodzajów! Faszerowane migdałami, tuńczykiem, anchois, a może suszonymi pomidorami oraz kaparami? A propos, pyszne są też marynowane liście kaparów!
Grecy produkują ponadto wspaniały nabiał – jogurt grecki smakuje tu zupełnie inaczej niż nasz sklepowy. Każdy ucieszy się też z sera marynowanego w oliwie albo winie, który będzie idealny do sałatki. Do niego zaś suszone zioła…
Ze słodkości zaś warto wybrać oryginalny miód tymiankowy, syrop migdałowy, a także specjalne wino, tzw. retsinę – aromatyzowane żywicą. Słynne jest także ouzo, mocny alkohol o aromacie anyżku. Wyjątkowe są także owoce, ale trudne do przewiezienia – są tak dojrzałe.
Porzucając kulinarne smaki, warto też na pamiątkę kupić wyroby ceramiczne – są ręcznie malowane przez mieszkanki wyspy, haftowane serwety i obrusy, rzeźby czy inne wyroby z drewna oliwnego (np. deski do krojenia), ręcznie wyrabiane mydła z dodatkiem oliwek, wyroby tkackie czy też miedziane naczynia.