Kolejny raz Grecja zmienia warunki wjazdu do kraju w związku z pandemią koronawirusa. Teraz odnoszą się one do formularza PLF (Passenger Locator Form) – każdy turysta musi wypełnić go przed podróżą do Grecji. Co się zmieniło?

Grecja na wakacje 2021 – kraj zmienia warunki wjazdu dla turystów

Grecja na wakacje

Grecja otworzyła 1 lipca 2020 roku granice dla turystów bez obowiązku odbywania kwarantanny. Są jednak pewne warunki – głównym obowiązkiem jest wypełnienia przed podróżą formularza PLF (Passenger Locator Form) i uzyskania specjalnego kodu QR.
Zmienił się jednak termin, w którym należy to zrobić. Turyści musieli wypełnić formularz PLF co najmniej 48 godzin przed wylotem. Jednak od 9 lipca mają na to mniej czasu, bo 24 godziny. Nie jest to jednak dobra wiadomość, bo oznacza, że osoby decydujące się na wakacje czy wycieczki last minute na załatwienie formalności mają mniej czasu.

PLF – czym jest Passenger Locator Form?

Passenger Locator Form, tzw. PLF, to formularz, który turysta musi wypełnić przed podróżą do Grecji. Należy w nim wpisać między innymi dane osobowe oraz kontaktowe, numer lotu, miejsce przekroczenia granicy, adres zamieszkania w Grecji (np. hotelu) i długość pobytu. Następnie system analizuje dane i generuje kod QR (należy go wydrukować lub zapisać w smartfonie) – będzie on pomocny dla służb granicznych, które muszą zdecydować, czy turystę można bezpiecznie wpuścić do kraju, czy skierować na kontrolę zdrowotną.

Dodatkowo są wprowadzone obostrzenia: od 8 stycznia do 8 lutego 2021 r. wszystkie osoby przyjeżdżające do Grecji zobowiązane są do przebycia 7-dniowej kwarantanny.

Lena.k