Greckie lato oznacza relaks na plaży – jest słonecznie, sucho i gorąco, czyli idealnie!

Pogoda i klimat

Grecja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, co oznacza długie i gorące lata oraz łagodne i wilgotne zimy. Zawsze jednak wysoka jest wilgotność powietrza – głównie na wybrzeżu części kontynentalnej i na wyspach. Latem może ona osiągać aż 70%. Trzeba też pamiętać, że klimat w Grecji Północnej jest inny niż w Grecji Południowej – różnice wynikają z rozpiętości geograficznej.

Na Północy pogoda mniej rozpieszcza, z kolei w Grecji Środkowej i Południowej średnia temperatura wynosi około 27-28ºC latem. Najcieplej jest jednak na wysuniętych ku południu wyspach. Nie bez powodu to właśnie Kreta cieszy się taką popularnością wśród turystów! Latem można cieszyć się tu upałami – około 30°C to norma, ale zdarza się, że wskazówka termometru dobije prawie do 40 °C.

Grecja nie należy do miejsc o obfitych opadach. Występują one zwykle w wysokich partiach górskich. Na wybrzeżu suma opadów wynosi maksymalnie 400 mm.

Najlepszą porą na urlop w Grecji jest oczywiście lato, ale warto też rozważyć późną wiosnę lub początek jesieni. Można wtedy zwiedzać niemal codziennie, gdyż jest ciepło, ale nie ma upału. Ile razy zdarzyło wam się, że zamiast wyruszyć na wycieczkę, schowaliście się na drinka lub pokoju hotelowego? Z tego samego powodu polecamy także maj, czerwiec, wrzesień i październik. Temperatura powietrza przekracza wtedy zwykle 25 ºC.