Spinalonga to maleńka wyspa grecka, która znajduje się na Morzu Egejskim, na wschód od Krety. Z miasta Elounda podróż łódką zajmie raptem pół godziny. Dużą atrakcją jest także twierdza z XVI wieku.

Spinalonga – cóż to znaczy?

Można też wsiąść na większy statek lub jacht w porcie w Agios Nikolaos i dopłynąć stamtąd na wyspę Spinalonga. Miejsce to szczyci się naprawdę bogatą historią – niemym jej świadkiem jest chociażby wenecka twierdza, którą wybudowano w miejscu dawnego akropolu pod koniec XVI wieku. Miała ona bronić dostępu piratom do Agios Nikolaos i zatoki Elounda.

Skalista wyspa jest tak maleńka, że można obejść ją w niecałą godzinę. Co jednak najważniejsze – uderza malowniczością! Mimo swych rozmiarów warta jest uwagi, gdyż widoki zapierają dech w piersi. Urzekną także fotografów kolekcjonujących wspaniałe krajobrazy. Warto zwrócić uwagę także na weneckie domy.

Warto wybrać się tu wieczorem, a przy przystani zamówić lampkę lokalnego wina. Kuchnia zaś obfituje w ryby i owoce morza, które też warto tu zamówić – są wyjątkowo świeże! Obowiązkowa jest też grecka sałatka z serem feta. Pamiętajmy jednak, że wyspa nie jest zamieszkała – stanowi jedynie atrakcję turystyczną. Spośród kreteńskich stanowisk historycznych popularnością dorównuje jedynie pałacowi w Knossos.

Dawniej zaś znajdowała się tu ostatnia kolonia trędowatych w Europie – aż do 1957 roku. Warto poznać także tę ponurą historię wyspy…

(KKW / Fot. Pixabay/cc0)